chôdza a noha

skúsme to na boso!!!

Nástrojom chôdze sú naše nohy. Nohy sú našou oporou, nesú nás životom. Nesú našu hmotnosť. Ich hlavná funkcia je váhonosná. Zakončenia nôh, chodidlá sú však aj orgánom hmatu. Obchytávajú zem, kopírujú nerovnosti terénu, snažia sa ju uchopiť a pochopiť. Cítia dych zeme. Jej teplotu, vlhkosť, jej siločiary. Vytvárajú kontakty. Interakcia zemského povrchu a hĺbky nášho vnútra. Sprostredkovanie návratu na pevnú zem.

Nohy sú nárazníkovou zónou. Sprostredkujú kontakt so zemou a zároveň nás pripútavajú k zemi. Vracajú sa tam odkiaľ vzišli. Byť pozemský neznamená byť prízemný.

Chodiť znamená odraziť sa. Odraziť sa od niečoho a navrátiť sa k niečomu. Každý krok znamená návrat. Vrátiť sa zakaždým inde. Stúpiť znovu na iné miesto. Neopakovateľnosť kontaktu. Variabilný zmysluplný pohyb v priestore. Oporný trojuholník v zemskom kruhu.

skúsme to naboso!!!

Ako hodnotíte tento článok?
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...

4 comments for “chôdza a noha

 1. Rudolf Gombos
  09.08.2018 at 23:14

  Tisíce ľudí unavených civilizáciou objavujú potulky po horách… stávajù sa pre nich svojbytným návratom domov… chápu, že divá príroda, z ktorej človek vzišiel, je pre nich stále dôležitá- nie je len zdrojom prírodných materiálov a vody, ale je skutočným zdrojom života. ( John Muir)

 2. Rudolf Gombos
  22.09.2018 at 21:36

  Od januára som prešiel na minimalistické sandále, pretože mám ciltivé planty a potrebujem mať obuté aspôň krpce…povedal som si, že zabojujem a o každý krok si vždy kúsok posuniem prah citlivosti …. prvý efekt chôdze v barfootoch sa dostavil po dvoch týždňoch 🙂 citil som síce každý kamienok, ale bol som motivovaný pokračovať, len čo sa na jar oteplila zem v Karpatoch, vzal som si paličky a prešiel som na lesné chodníčky. Koncom apríla som pozoroval, že moje nohy chytajú druhý dych – ako by som nekráčal, ale ako by som sa vznášal v rytme – našľapovania, v rytme oscilácie tela v osi v 3D priestore, v rytme kraniosakrálnej aretácie, v rytme dychu života!

  • Marián Jendrichovský
   23.09.2018 at 13:07

   Rudo, ďakujem, teším sa na stretnutie na kurze, kde tomu dáme ešte ďalšie pokračovanie…pridám osobnú skúsenosť: pred dvomi rokmi som utrpel parézu sakrálneho plexu na podklade instability pravého SI a BK: vyzeralo to všelijako…s odstupom času môžem povedať, že momentálne som na tom fyzicky, psychicky a osobnostne ešte lepšie ako pred úrazom…len musím a chcem chodiť…jednoducho tie najlepšie veci ma napadajú keď chodím. škoda že sa nedá súčasne s chodením aj písať…

 3. Rudolf Gombos
  24.09.2018 at 14:40

  Tomu fakt rozumiem Marián, ľudia v mojom okolí, ktorý vedia o tom, že som dva a pol roka po totálnej ruptúre šľachy quadricepsu, mi komunikujú obdiv, keď im hovorím, kde všade som bol odvtedy na túre a čo tam zvládlo telo, ktoré si nosím so sebou. 🙂 Každý z nich má nejaký ten krížik a tak využívam tieto situácie na to, aby som im povedal, že aj oni môžu prekročiť tieň svojich limitov, keď vykročia do vertikálnej chôdze so mnou.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.