Chôdza je skvelá a úžasná vec!

Motivácia

Prvýkrát pritiahla chôdza moju pozornosť pri práci s deťmi trpiacimi DMO, kde som si uvedomil, koľko pohybových subsystémov sa musí koordinovane zapájať, aby spĺňala základné atribúty ľahkosti, slobody a dynamiky. Inak aké je to komplikované keď to nejde…

Ďalším motívom záujmu o chôdzu, bolo riešenie problému kĺbovej instability a chronickej bolesti, kde klasické koncepty nazerania na funkciu pohybového aparátu neprinášali uspokojivé vysvetlenie príčinnosti a neponúkali riešenie prijateľné pre pacienta.

Zatiaľ posledným styčným bodom s chôdzovým stereotypom bol môj záujem o problematiku kardiopulmonálnej rehabilitácie. Chôdza je základným kameňom každého efektívneho aeróbneho programu. Obehový a dýchací systém predstavujú vitálne systémy, kým pohybový systém je v hierarchii významnosti druhotný.

V praxi pozorujeme previazanosť funkcie vitálnych systémov na pohybový systém. Logické zjednotenie problému dobrej funkcie pohybového systému nachádzame v spojení troch pilierov: pohybu (postury) – dýchania – obehu.

Od uvedených skúseností je už len krôčik k podprahovým intervenciám…ani veľa ani málo, aby sa mu nič nestalo…

Low cost – benefit

V poslednom období sledujeme v medicínskom svetovom dianí odklon o časovo a finančne nákladných fyzio procedúr a individuálne náročného cvičenia. Do popredia sa dostáva problematika podprahových intervencií (kde neindikujeme cvičenie resp. pohyb ako doživotne podávaný liek – psychosomatický efekt, ale meníme spôsob jeho fungovania, spôsob používania tela).

Podprahovú zmenu vnímame ako modifikáciu činnosti, ktorú robíme denne niekoľko 100-1000 krát – zmenu základných stereotypov (dýchania, stoja a chôdze). Táto zmena je nenápadná. 10-20% intervencia prináša až 80% size effect. Jeho hodnota spočíva v preladení (zladení, naladení, vyladení…vyberte si…) funkcie organizmu. Tento efekt je pozorovaný nielen na funkcii pohybového systému, ale aj na ďalších systémových zmenách (obehových, imunitných, metabolických, hormonálnych, …) a prináša pacientovi želaný efekt v zmysle zlepšenia kvality života. Hlavný atribút podprahovej intervencie je jednoduchosť.

…pokračovanie čoskoro…

Ako hodnotíte tento článok?
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...

5 comments for “Chôdza je skvelá a úžasná vec!

 1. Sasokopka
  07.02.2018 at 11:58

  …to predsa nemôže byť tak jednoduché 🙂

 2. Marián Jendrichovský
  07.02.2018 at 12:09

  …je to otázka pohľadu na problém…možno že naše myslenie je príliš komplikovane…jednoduché to musí byť pre pacienta, trocha zložitejšie je naučiť terapeuta vnímať odchýlky a reagovať na to…
  v každom prípade: prvá možnosť – stráviť hodinu pri individuálnom cvičení s pacientom v ľahu (ja v ľahu cvičím len na OAIM a JIS oddelení) v prepočte na energiu a čas
  druhá možnosť- stráviť s 10 pacientmi hodinu meniť ich fungovanie a pocitovosť priamo v teréne…porovnajte efekt
  …aj Jára C. učil deti behať v škole s kuframi…či hodil by sa príklad motorovej píly?

 3. Rudolf Gombos
  07.02.2018 at 23:46

  Do úrazu som bol chodec a bežec
  Po prepustení z nemocnice som začal objavovať terén v mojom okolí a učil som sa chodiť. Akosi to vôbec nebolo samozrejmé, naviac pohyb v členku pri našlapovaní mi viazol do DF a tento pohyb ožil až na konci liečebného pobytu 8.mesiac po úraze. Spomínam si na ten deň, od radosti som chodil po kúpeľnom parku a doslova som si vychutnával ten pohyb v členku pozorujúc moju nohu, ako krásne jej to nasľapuje. Chôdza je krásny pohyb . Dnes som už len chodec a stačí mi to k životu. Obohatený touto skúsenosťou učím svojich pacientov nielen chodiť, ale i vnímať krásu chôdze a schopnosť človeka kŗáčať v ústrety novej budúcnosti v čase a v priestore pochopiť svoju pozíciu a uchopiť ju všetkými zmyslami.

 4. Jozef Štieber
  19.02.2018 at 11:30

  Nádherný článok,nemusí to tak byť zložité…

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.